Nowe szanse dla krajowych i transgranicznych reorganizacji spółek
Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych, która wchodzi w życie 15 września 2023 r., m.in. umożliwia polskim spółkom większą mobilność na unijnym rynku, ułatwia i uelastycznia ich ekspansję zagraniczną, ale także powrót spółki do kraju.
Ustawa z 16 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych (KSH) oraz niektórych innych ustaw, która wchodzi w życie 15 września, implementuje regulacje z zakresu unijnego prawa spółek:
∑ dyrektywę 2019/2121 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 listopada 2019 r. zmieniająca dyrektywę (UE) 2017/1132 w odniesieniu do transgranicznego przekształcania, łączenia i podziału spółek oraz
∑ dyrektywę 2019/1151 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 czerwca 2019 r. zmieniająca dyrektywę 2017/1132 w odniesieniu do stosowania narzędzi i procesów cyfrowych w prawie spółek.
Założeniem tych regulacji jest pogłębienie integracji w ramach jednolitego rynku unijnego w celu realizacji zasady swobody przedsiębiorczości. Ujednolicono w związku z tym wspólne ramy prawne dla wszystkich spółek z UE i EOG w odniesieniu do transgranicznych przekształceń, podziałów i połączeń. Nowelizacja służy jednak nie tylko implementacji unijnych regulacji w zakresie tych transgranicznych operacji, ale wprowadza też doniosłe zmiany na gruncie krajowych reorganizacji spółek.
1. Rozszerzenie możliwości reorganizacji krajowych
∑ Nowy typ podziału – podział przez wyodrębnienie
Kluczową zmianą na poziomie regulacji krajowych jest wprowadzenie nowego typu podziału...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta